Många trodde att ryssen var vår stora fiende. Många har redan dött i den nya pandemi. Coronavirus är ett mycket förrädiskt virus. Det finns mycket som kan göras i förebyggande syfte.
Om du äter ett par gram C-vitamin varje dag så boostar du ditt immunförsvar. Det finns många olika varianter men Ester-C anses vara bäst. Enklare och 10 ggr billigare är att köpa askorbinsyra eller kalciumaskorbat som pulver och lösa ett kryddmått (1 gram) i lite kaffe eller annan vätska.
Alla måste ta pandemi på allvar om vi ska bli av med den
Bakterier och virus smittar via händer. Vi glömmer att vi rör ansiktet. Om du får coronavirus på din hand och sedan pillar lite i ögat eller stoppar en godisbit i munnen kan det vara kört.
När vi har en pandemi måste vi tänka på vilken tvål som vi använder. Många tror att handsprit skyddar mot virus som corona men så är det inte. Stressa inte till apoteket för att köpa mer handsprit!
Handspriten kan inte ta död på många av våra vanligaste virussjukdomar. Huden har ett naturligt lager av fett som tvättas bort om du använder handsprit men spriten tar visserligen även bort vissa bakterier och virus.
Då kan bakterierna slå till. Alla de virus som handspriten inte rår på är kvar på händerna, som du kanske tvättade för att äta något. Om ditt immunförsvar redan sloss mot en annan sjukdom har du mycket mindre reserver att även klara av ett coronavirus samtidigt.
Handsprit orsakar ofta torra händer. Då ska du istället prova så kallad katjonisk handdesinfektion som Smittstopp eller Forte.
Du kan även prova att använda bakteriedödande handtvätt. Byt ut din vanliga tvål mot en antibakteriell tvål istället. Du kan använda en antiseptisk tvål innan du hanterar mat.
Du kan köpa produkterna hos prisad.se, köpapris.se och allt-fraktfritt.se.se, köpapris.se och allt-fraktfritt.se brukar ha när alla andra har slut.
Undvik kontakt
Det råder särskilda omständigheter just nu, och alla måste ta hänsyn till denna pandemi. Vi måste försöka att hålla smittan nere.
Om alla håller sig till reglerna kan vi besegra pandemiN fortare. Desinfektion info Det har vi sett i flera länder där man tog krafttag och till och med låste in städer från resten av landet för att hindra smitta att sprida sig.
Under en pandemi är det inte läge att boka in fester, möten och annat där det kommer att röra sig många människor. Det är svårt att stoppa coronavirus då det sprids via luften. Det är fullt möjligt att föra smittan vidare även om man inte har influensasymtom.
Brukar du desinficera ytor
Det är också klokt att ha medel för ytdesinfektion. Om du köper en bakteriedödande spray så kan du använda den på dina dörrhandtag. Om du kan desinficera ytor på ett bra sätt blir det lättare för dig att hantera en pandemi.
Just nu är det extra viktigt med den egna hygienen. Viruset kan leva i flera dagar på plast. Viruset kan föras vidare via varor.
Kör inte matinköp lika frekvent som tidigare!
Då kan du göra dig redo för pandemi. Ju oftare du går ut desto mer exponeras du för coronavirus. Det kan vara bättre att storhandla med större mellanrum. Du kan använda handskar när du handlar.
Sydda dig så mycket som möjligt. Om du har med dig den antibakteriella sprayen så har du ett bättre skydd. Kanske är det ett bättre alternativ än handsprit.